A régió egyik legmonumentálisabb látványossága a Tarcal fölé emelkedő 8,5 méteres szobor, Petró Attila alkotása, aki a Szent Teréz-kápolnában látott egy Jézus képet, ennek mintájára készült a szobor. A római katolikus templom mögött rendelkezésre áll egy nagy parkoló, innen gyalog túrázhatunk fel a tetőre, ahonnan gyönyörű panoráma tárul elénk.
Szent Teréz-kápolna – Tarcal
A Terézia-dűlőn emelkedő kápolna az egyik legszebb kilátópont a régióban. A kis imaházat eredetileg Gróf Grassalkovich Antal építette Mária Terézia számára, hálából adományaiért. A második világháború után az épületet kifosztották, 2015-ben a Gróf Degenfeld komplexum tulajdonosai újíttatták fel.
Tarcali palack – Tarcal
Négy helyi festő munkájának eredménye a Tarcali Csárda közvetlen közelében felállított óriási borospalack. A település emblematikus nevezetességei és jellegzetes látnivalói díszítik az üveget.
Panoráma Kilátópont – Bodrogkeresztúr
A kilátó festői környezetben, a szőlők között igazán remek hely pihenésre, feltöltődésre. A filagóriánál piknikezésre is van lehetőség. A tetőn találjuk a zsidó temetőt a csodarabbi sírjával.
Keresztúri Kincsestár – Dereszla kincse
A Községház alatti pincerendszerben nyílt meg a kulturális bemutatótér, ahol olyan ritka régészeti anyagokat tekinthetünk meg, mint a Dereszla – domb lejtőin talált leletanyag i.e. 1200-as évekből. Az arany ékszerekből álló „Dereszla kincsének” másolatát láthatjuk itt, az eredeti a Nemzeti Múzeumban került kiállításra.
Szent Kereszt római katolikus templom
A település és az egész régió legrégebbi épülete, ami 1220 körül épült, jelenleg felújítás alatt áll. A mai templom későgótikus stílusú, a régészeti feltárások során gótikus festményeket és sírhelyeket találtak. Egy templomtörténeti kiállítás is terveben van, ennek keretében mutatják majd be az előkerült értékes hagyatékot.
Zsidó Emlékfal – Olaszliszka
Az itt álló zsinagógát az 1800-as években építették, ma egy emlékfalat találunk a helyén. Az épület eredetileg ötszáz fő befogadására volt alkalmas. A közelben találjuk az olaszliszkai csodarabbi sírját, melyet a zsidó temetőben, egy kripta épületben tekinthetünk meg.
Kossuth-ház – Olaszliszka
A Bodrog-parton, egy csendes kis utcában áll a ház, ahol Kossuth Lajos néhány évet eltöltött szüleivel és nagyszüleivel. A barokk stílusban épült kis parasztház ma múzeumként funkciónál. Kossuth nagyapja postamester volt, ennek emlékére egy postamúzeum is működik itt.
Nagyboldogasszony római katolikus templom – Olaszliszka
A mai templom helyén egykor egy őrtorony állt, ez átépített formában ma is látható, hiszen ez a templom tornya. Az épület eredetileg gótikus stílusban épült. Egy nagy vihar ledöntötte az eredeti tornyot, így azt csak részben építették vissza. A toronyból nagyszerű kilátás nyílik a vidékre.
+Programtipp
Szegi Várhegy
A Patricius Borház felett emelkedő misztikus várról kevés írásos forrás áll rendelkezésre. A borászattól egy kis ösvény vezet a tetőre. Még jól láthatók a régi sáncok helyei a dombtetőn. Egy legenda szerint a várhegyen tündérek laktak, akik vidáman labdáztak, ám amikor a labda elgurult, zokogni kezdtek, könnyeik összefolytak és így keletkezett a Bodrog – folyó.
Forrás: Aktív Magyarország