Lengyelországban helyreállt a jogállamiság, Magyarország egyedül marad az uniós szégyenpadon
Több mint hat év után az Európai Bizottság úgy értékeli, hogy Lengyelország esetében már nem áll fenn a jogállamiság súlyos megsértésének veszélye. Ez azt jelenti, hogy egyedül Magyarország lesz érintve a szavazati jog veszélyével fenyegető eljárásban. A lengyelekkel kapcsolatos döntés a Donald Tusk vezette új kormány lépéseinek köszönhető.
Az Európai Bizottság hétfő déli sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy elvégezte az elemzését a lengyel jogállamiság helyzetéről, az uniós alapszerződések 7. cikkelyének 1. bekezdés szerinti eljárással összefüggésben. A testület úgy véli, hogy
Lengyelországban már nem áll fenn a jogállamiság súlyos megsértésének veszélye.
Hozzátették, hogy a lengyel kormány jogalkotási és nem jogalkotási intézkedések sorozatát indította el az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos aggályok kezelésére, elismerte az uniós jog elsőbbségét, és elkötelezett az Európai Unió Bírósága és az Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott döntések betartására a jogállamisággal kapcsolatban, beleértve a bírói függetlenséget is.
Ennek az értékelésnek az alapja a tavaly ősszel hivatalba lépett új lengyel kormány által 2024 februárjában bemutatott cselekvési terve, amelynek részeként például Lengyelország 2024. február 29-én csatlakozott az Európai Ügyészséghez.
Az Európai Bizottság ezért tájékoztatja a tagállamokat és az Európai Parlamentet is arról, hogy visszavonják a 2017-ben tett kezdeményezésüket az eljárás megindításáról. Ezt a kormányoknak jóvá kell hagyniuk, de ez minden bizonnyal még ebben a hónapban megtörténik.
A mai nap új fejezetet jelent Lengyelország számára. Több mint 6 év elteltével úgy gondoljuk, hogy a 7. cikk (1) bekezdése szerinti eljárás lezárható. Gratulálok Donald Tusk miniszterelnöknek és kormányának ehhez a fontos áttöréshez. Ez kemény munkájuk és elszánt reformtörekvéseik eredménye
– kommentálta saját döntésüket Ursula von der Leyen, az Európa Bizottság elnöke. Mindez megerősíti azt a korábbi brüsszeli döntést, hogy Lengyelország immáron hozzáférhet 137 milliárd eurós, a jogállamisági problémák miatt zárolt uniós forrásához. Ennek első részletét, 6,3 milliárd eurót áprilisban már átutalták.
Így most már csak Magyarország érintett a 7-es cikkely szerinti eljárásban, amely kapcsán azonban nincs semmilyen, az ügy megoldására, az eljárás esetleges lezárására vonatkozó fejlemény.
Forrás: Heti Világgazdaság