Vízi turizmus
Zemplén turisztikai régiót nyugatról a sebes vizű Hernád, délről a szőke Tisza határolja, a Bodrog pedig a magyar Alföld és a Zempléni hegység határán méltóságteljesen ömlik Tokajnál a Tiszába. A vízitúrák résztvevői a Bodrog két partján és a bodrogközi tájakon rácsodálkozhatnak a sok helyütt még érintetlen táj gazdag növény és állatvilágára, az épített környezet látványosságaira.
A Bodrog és Tisza menti természetes és mesterséges morotvák, tavak gazdag hínárvegetációval rendelkeznek. A parthoz közel eső nádasok, mocsárrétek, bokorfüzesek, nyár ligeterdők igen gazdag madárvilágnak adnak otthont. A túrakenusok közelről ismerkedhetnek a meredek partfalakba vájt partifecske és gyurgyalag lyukakkal, az úszkáló récék, vízicsirkék életével, az ártéri erdőkben fészkelő, rejtőzködő madarak ezreivel.
A gazdag halállományra utal a part mellett üldögélő sok horgász, kitűzött varsa. A tavasz első meleg napsugarai április elején csalják vízre a bátor kenusokat, akik még a késő őszi, októberi időkben is hódolnak szenvedélyüknek.
A tokaji Unió Vízitelepen a tavaszi szünethez igazítva rendezik meg az Evezés hetét, valamint a tavaszi Bodrog-ártéri túrákat, melyekre több száz kilométerről is jönnek túrázók. A nyári vízitúrák elsősorban a kezdők és családok számára népszerűek a Bodrogon és a Tiszán.
A Bodrogon a határ menti Felsőbereckitől szervezhetők vizi túrák. Sárospatakon a kikötő, kemping, valamint a Református Kollégium Csónakháza az induló állomásai a Tokajig tartó mintegy 40 km-es Bodrog túrának. A Tiszán a Tiszabecstől indított 200 km-es (hosszú menetelés), vagy a Gergelyiugornyától indított 140 km-es (könnyed lapátolás) sok száz, sokezres résztvevőivel Tokajnál találkozhatnak a Bodrog kajakosai, kenusai.
Ettől válik a Tisza-Bodrog összefolyás élővé, nemzetközivé, élményt adóvá. Régiónkban a víziturizmus szervezői a FETIVE (Felső-Tiszai Víziturisztikai Egyesület) tagjai.
A Hernádon Hernádszurdoktól szerveznek vízitúrákat, ám ezt a túrát veszélyessége miatt csak gyakorlott, kalandvágyó túrázóknak ajánljunk.