Jubileum az újhelyi Kazinczy múzeumban
Az intézményt az elejétől kezdve és most is nagy kihatású szellemi műhelyként tartják számon. A jubileum volt a mai nap kiemelt eseménye Sátoraljaújhelyen.
Negyvenedik születésnapját ünnepelte a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum kedden. Ringer István, az intézmény igazgatója elmondta: napra pontosan négy évtizede, vagyis 1984. december 3-án nyílt meg a múzeum. Hozzátette: a jubileum ünnepségére igyekeztek meghívni mindenkit, akik az intézmény történetének különböző időszakaiban fontos szerepet töltöttek be a múzeum sorsának alakításában. Megemlítette azt is „Negyven év, negyven kép” - címmel fotókiállítást is létrehoztak, amely minden esztendő egy-egy fontos eseményét tárja a látogatók elé. Szamosvölgyi Péter, a város polgármestere köszöntőjében azt fogalmazta meg, hogy egy város nem lehet meg alkotó közösségek nélkül, azok pedig nem működhetnek megfelelő terek nélkül. A Kazinczy múzeum soha nem volt holt tárgyak bemutató tere, ott mindig pezsgő kulturális, szellemi élet folyt, nagyban hozzájárulva Sátoraljaújhely kulturális életéhez – jegezte meg. Azt is megemlítette, hogy a városnak A Magyar Nyelv Múzeumával együtt két múzeuma is van, ami Újhely történelmi és kulturális súlyát igazolja. Hozzátette: a 40 éves kor egy ember életében a legaktívabb időszak, ennek szellemében kívánt további jó munkát a jubiláló intézmény munkatársainak.
Jubileum: Abaúj és Zemplén Weimarja
Nyiri Péter, A Magyar Nyelv Múzeuma igazgatója, a helyi önkormányzat kulturális ügyekért felelős alpolgármestere beszédében főleg az alapító igazgatóra, Fehér Józsefre emlékezett, aki közös pont volt a két múzeum életében. Ahogy az alpolgármester-múzeumigazgató fogalmazott: Fehér József nem egy, hanem két múzeumot alapított, utalva arra, hogy a Kazinczy múzeum igazgatója A Magyar Nyelv Múzeuma létrehozásában is kiemelt szerepet töltött be, sőt amíg a széphalmi intézmény az újhelyihez tartozott, annak igazgatója is volt. Hozzátette: Fehér József, valamint örök szellemi partnere és barátja, Kováts Dániel ugyancsak a Kazinczy múzeum keretein belül hozta létre, majd működtette évtizedeken át az országos szinten is komoly elismertségnek örvendő Kazinczy Ferenc Társaságot. Mindketten tavaly hunytak el. A nyolcvanas években gyakorlatilag a térségben nem jelent meg olyan helytörténeti kiadvány vagy monográfia, amihez ne lett volna köze a társaságnak, így a múzeumnak is – mondta. Úgy fogalmazott: a múzeum Abaúj és Zemplén Weimarjaként működött. Megjegyezte a Kazinczy társaság központja (amelynek egyébként most Nyiri Péter az elnöke) most is a Kazinczy múzeumban van.
Kétszer volt az Év Múzeuma
Ringer István elmesélte, hogy amikor közel 10 éve átvette a stafétát Fehér Józseftől, első igazgatói munkanapján egy kézzel írott cetli várta az asztalon: „Legyen annyi örömöd ebben a múzeumban, amennyi nekem volt” – állt rajta. Ez mindent elmond elődje hozzáállásából – mondta. Bár a köszöntőkben erről nem esett szó, de lapunkban több alkalommal is írtunk róla, hogy az elmúlt években – immár Ringer István irányítása alatt – számtalan komoly teljesítményt mutatott fel az intézmény. Két alkalommal, 2016-ban és 2021-ben elnyerték az Év Múzeuma díjat, közönségcsalogató előadásokat, rendezvényeket szerveztek és múzeumi baráti kör alakult. A Nemzeti Sport főmunkatársával, Csillag Péterrel közösen az igazgató a vidéki futball életet bemutató Hátsó Füves című kiállításra alapozva sajátos – idővel mozgalommá szélesedett – kezdeményezést indított el, amely során legalább egy-egy alkalomra életet vittek a megszűnt zempléni futballpályákra. A pandémia időszaka alatt blogot működtettek, ismeretterjesztő kisvideókat készítettek. A Kazinczy múzeum mindezek mellett bemutatja – munkatársai pedig kutatják - Zemplén különleges állat- és növényvilágát, szakértően kezelik a honismereti, néprajzi gyűjteményt. Mindezeken túl Ringer István lassan másfél évtizede vezeti a sátoraljaújhelyi vár feltárási munkálatait, amelynek eredményei ugyancsak láthatóak a jubiláló múzeumban. Az ünnepi rendezvényen kerekasztal-beszélgetés keretében idéztek fel érdekes pillanatokat az elmúlt négy évtizedből azok, akik meghatározói voltak az intézmény sorsának.
Forrás: Borsod Online