Sárospatak: THE - Keresztféléves diplomásaink vehették kézbe okleveleiket, átadták a címzetes egyetemi docensi címeket.
Keresztféléves képzésen tanuló végzős hallgatóink vehették kézbe okleveleiket 2025. február 7-i ünnepi szenátusülésünkön. A mostantól „Pataki Öregdiáknak” számító hallgatók a hagyomány szerint a magisztersapka feldobásával búcsúztak a Tokaj-Hegyalja Egyetemtől.
Az ünnepi szenátusülésen átadásra kerültek a Tokaj-Hegyalja Egyetem címzetes egyetemi docensi címei is.
Keresztféléves képzésen tanuló végzős hallgatóink vehették kézbe okleveleiket 2025. február 7-i ünnepi szenátusülésünkön. A mostantól „Pataki Öregdiáknak” számító hallgatók a hagyomány szerint a magisztersapka feldobásával búcsúztak a Tokaj-Hegyalja Egyetemtől.
„Lehetnénk akár az ellentmondások egyeteme is” - kezdte beszédét Prof. Dr. Kéri Szabolcs az egyetem rektora – „hiszen bár közel 500 éves múltra tekintünk vissza, alig 5 éves a Tokaj-Hegyalja Egyetem. A térség, mely az ország legszegényebb vidéke, ahol a legmagasabb az elvándorlás, a munkanélküliség és a legalacsonyabbak a jövedelmek. Itt teljesíti misszióját az egyetem, mely egyrészről világhírű borászképzéssé, a kutatás és az oktatás magas szintű képzőhelyévé, ezzel párhuzamosan a térség felzárkózásának segítőjévé szeretne válni.”
A sárospataki székhelyű egyetem rektora képletesen azt mondta, a gyakorlatorientált képzést nevezhetnénk „szaktudás konzerveknek” is, amit szükség esetén kibontunk, és instant megoldást találunk benne. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy bármennyire igyekeznek az oktatók a világ trendjeit követni, a szaktudás konzerv gyorsan romlik, hamar lejár a szavatossága, a világ új kihívásaira magunknak kell megtalálnunk a megoldást. Kiváló példa erre a gyógypedagógiai képzésünk népszerűsége, hiszen pedagógusként új kihívást jelent a sajátos nevelési igényű gyermekek mindennapi integrálása az oktatásba.
A szőlész-borász képzéssel kapcsolatban a rektor elmondta, nagy gazdasági válságok idején a tehetősebbek több dologba fektették pénzüket, egyik az arany, másik a borkülönlegesség. Borászaink pedig itt Tokaj-Hegyalján folyékony aranyat állítanak elő és palackoznak, ami több mint szaktudás, ez művészet és alkímia.
Prof. Dr. Kéri Szabolcs az alábbi gondolatot adta át útravalóként a végzősöknek: „Az emberi lét mellékhatása, hogy gondolkodik és érez, mindez segíti a szaktudás elsajátítását, hogy a tanultakat szeressük és annak elköteleződjünk. Nekünk pedig meg kell tanulni a tudást használni, időnként megújítani, embertársainkat tisztelni, velük úgy kommunikálni, hogy a destrukció, a rombolás, az irigység helyét az egészséges versenyszellem, a kreativitás és az együttműködés váltsa fel.”
Elnöki pozíciója mellett végzős hallgatóként mondott búcsúbeszédet Bánné dr. Gál Boglárka egyetemünk Örökségturizmus szakos hallgatója. A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei közgyűlés elnöke a köszönet és gratuláció hangjaival érkezett. A köszönet az egyetem vezetésének és oktatóinak szólt, a gratuláció pedig évfolyamtársainak, hiszen végzős „pataki öregdiákként” diplomája átvételére érkezett elnökasszony, aki több felsőfokú diplomája mellett az elsőt is, itt Sárospatakon szerezte.
Edgar Allan Poe-t idézve és vele egyetértve elmondta, „Nem a tudásban van a boldogság, hanem a tudás megszerzésében.”. Ehhez pedig a legjobb segítséget kapták meg itt, a Tokaj-Hegyalja Egyetemen, mely olyan tudásbázist kínált, amelyből bátran vehettek. Csak rajtuk múlt, mennyire éhesek a tudásra. „Hajrá Tokaj-Hegyalja Egyetem! Hajrá Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye!” – zárta beszédét búcsúzó pataki diákként Bánné dr. Gál Boglárka.
A Tokaj-Hegyalja Egyetem életében első alkalommal vehettek át diplomát gyermekkultúra mesterszakos hallgatók. Nevükben Sajószeginé Szentesi Renáta búcsúzott, aki büszkén tekintett vissza az elmúlt években bejárt útra, a megszerzett korszerű szakmai ismeretekre, az itt kapott élményekre, tapasztalatokra és értékekre. Elmondta, gyakorló tanítóként felvételizett a mesterképzésre, amelyből a neveléstudomány, a pszichológia, a társadalomtudomány és a kultúraelmélet legfontosabb alapjait ismerte meg. Kiemelte, az itt megszerzett tudás segíti a kulturális örökségen és a nemzeti identitáson keresztül a gyerekek fejlődésének támogatásában, valamint személyiségük kibontakoztatásában.
Az ünnepi szenátusülésen átadásra kerültek a Tokaj-Hegyalja Egyetem címzetes egyetemi docensi címei azoknak a személyeknek, akik valamely oktatási vagy kutatási területen a szakmai közélet által elismert teljesítménnyel, legalább öt éves oktatási vagy az oktatáshoz kapcsolódó gyakorlati tapasztalatokkal rendelkeznek.
A pénteki ünnepi szenátusülésen címzetes docensi címet adományozott az egyetem, az oktatás vagy kutatás területén, a szakmai közélet által elismert teljesítményű, legalább öt éves oktatási vagy az oktatáshoz kapcsolódó gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező négy személynek.
A Tokaj-Hegyalja Egyetem címzetes docensi címet adományozott Molnár Irén sárospataki festőművésznek, Fazekas Balogh István képzőművésznek, Nyiri Péternek a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Petőfi Irodalmi Múzeum Magyar Nyelv Múzeuma igazgatójának és Tamás Edit történész-muzeológusnak, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Rákóczi Múzeuma igazgatójának.
A diplomaátadó ünnepi szenátusülés a hagyományok szerint közös csoportkép elkészítésével és a magisztersapkák feldobásával zárult, így búcsúztak keresztféléves végzőseink a Tokaj-Hegyalja Egyetemtől.
Hír: Szilágyi-Tréba Eszter
Fotó: Erdős József
Forrás: THE Facebook