Orbán Viktor: 12 százalékra nőhet a munkanélküliek aránya Magyarországon
Orbán Viktor magyar miniszterelnök Berlinben egy nyilvános beszélgetésen vett részt, ahol elárulta, hogy a közelgő recesszióban várakozásai szerint 3 százalékról 12 százalékra is felmehet a munkanélküliségi ráta.
Az MTI által közreadott beszámolót itt dolgoztuk fel, ugyanakkor a 444 bitrokába jutott a kormányfővel készített beszélgetés vágatlan anyaga, amelyben további, elsősorban politikai üzeneteket és gondolatokat oszt meg.
Többek között kifejtette, hogy szerinte helyes gondolat, ha a jövőben elősegítjük Ukrajna EU-hoz való közeledését, de azt nehéz kérdésnek nevezte, hogy azonnal bevenné-e őket. Azzal ugyanakkor egyetért, hogy a minimális morális és történelmi felelősségük az, hogy felkínálják számukra a kapcsolódás lehetőségét. Orbán Viktor emellett egy fontos hazai vonatkozású várakozást is megemlített, miszerint
a közelgő recesszióban Magyarországon is felmehet a munkanélküliek aránya a mostani 3 százalékról 12 százalékra.
Emlékezetes, Magyarországon még nyár közepén is jelentős munkaerőhiányt mértek, a KSH adatai alapján közel 100 ezer betöltetlen álláshely volt április és június között, a versenyszféra és a költségvetési szektor egyaránt súlyos létszámhiánnyal küzdött.
Augusztus végén írtunk arról, hogy május és július között 4 millió 699 ezer foglalkoztatottat mért a KSH, a munkanélküliek száma pedig 160 ezer fő volt, ami azt jelzi, hogy a hazai munkaerőpiac kifejezetten szűkös.
Orbán Viktor szavai alapján a kormány komoly munkaerőpiaci problémákkal számol a következő időszakra. Ez az első alkalom, hogy a kormány nyíltan elismerte, nagy gond lehet a munkaerőpiacon, és hozzá számszerű adatot is társított.
A munkanélküliség témájával legutóbb itt foglalkoztunk bővebben. A Portfolio írta meg elsőként, hogy
KÖNNYEDÉN SZÁZEZRES NAGYSÁGRENDŰ LEHET A LEÉPÍTÉSI HULLÁM AZ ENERGIAVÁLSÁG MIATT A GAZDASÁG EGÉSZÉBEN, HA NEM JAVULNAK A MOSTANI FOLYAMATOK.
Azt, hogy végül több tízeres vagy több százezres lesz a munkanélküliség növekedése, ma még nem lehet megmondani. Ez nagyban függ attól, hogy mekkora energiaszámlát kell végül fizetniük a szereplőknek. Ahhoz, hogy egy kis recesszióval és nem túl nagy munkanélküliség-emelkedéssel megússzuk, érdemben csökkenniük kell a mostani energiaáraknak.
Címlapkép: MTI Fotó/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Forrás: Portfolio