Baljós előjelek: a 2008-as válság óta nem volt ilyen
A PwC felmérése szerint a vállalatok növekedési kilátásaikba vetett bizalma a 2007-2008-as globális pénzügyi válság óta a legnagyobb mértékben csökkent a növekvő infláció, a makrogazdasági volatilitás és a geopolitikai konfliktusok miatt - írja a Reuters.
A világ vezetőinek 73%-a arra számít, hogy a következő 12 hónapban a globális gazdasági növekedés visszaesik, és ez a borúlátó vélemény a legpesszimistább, amióta a PwC több mint egy évtizede elkezdte a felmérést - közölte a cég hétfőn.
A "Big Four" könyvvizsgáló azt is elmondta, hogy ez jelentős eltérést jelent a 2021-re és 2022-re vonatkozó optimista kilátásokhoz képest.
A felmérésből az is kiderült, hogy a vezérigazgatók 60 százaléka nem tervezi, hogy a következő 12 hónapban csökkenti a munkaerő létszámát, míg 80 százalékuk nem tervezi, hogy a tehetségek megtartása és a munkaerő elvándorlási arányának mérséklése érdekében csökkenti a munkatársak javadalmazását.
Azok a vállalatok, amelyek jól teljesítettek 2022-ben, valószínűleg nagyobb kihívások elé néznek - mondta Bob Moritz, a PwC Global elnöke a Reuters Globális Piaci Fórumán (GMF) a Világgazdasági Fórum davosi éves találkozójának margóján.
A megkérdezett több mint 4400 vezérigazgató közel 40 százaléka azt mondta, hogy vállalataik nem lesznek gazdaságilag életképesek a következő évtizedben, hacsak nem innoválnak és alakítanak át gyorsabb ütemben.
A felmérés azt is megállapította, hogy a vállalatok csökkentik a költségeket, még akkor is, ha sokan nem tervezik a létszám vagy a javadalmazás csökkentését a tehetségek megtartásáért folytatott küzdelemben.
A Világgazdasági Fórum (WEF) által megkérdezett magán- és közszektorbeli vezető közgazdászok kétharmada 2023-ra globális recessziót vár.
Címlapkép: Getty Images
Forrás: Portfolio