Gulyás Gergely: a benzinár-, az élelmiszerár- és a kamatstop is marad
A kormány legfrissebb döntéseiről adott tájékoztatást Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Fotós: Máté Zoltán
Az Ukrajnában zajló háború miatt kialakult nehéz helyzet miatt most is úgy látjuk, hogy az energiaszankciók továbbra is hatályban lesznek, ezért a kormány meghosszabbítja a benzin és az élelmiszerárstopot – jelentette be Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton, a kormányülés szünetében számolt be a fontosabb döntésekről a Karmelita kolostorban.
A miniszter jelezte, hogy a decemberben lejáró kamatstopot is fél évvel meghosszabbítják majd.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, a rezsicsökkentést az átlagfogyasztás szintjéig továbbra is fenntartják, hiszen ma már látható, hogy összességében sokan beleférnek a meghatározott átlagmennyiségbe. Hozzátette, a támogatás mértéke jelentős, 150-180 ezer forintos összeget jelent.
A miniszter arról is beszélt, hogy a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy ezeket az intézkedéseket fenntartsák.
Ez Európa legnagyobb támogatási programja
– hangsúlyozta.
Támogatják a vállalkozásokat
A családok mellett energiaintenzív tevékenységet végző vállalkozások is komoly bajban vannak – hívta fel a figyelmet a miniszter. Tudjuk, hogy a munkahelyek megóvása ebben a helyzetben a legfontosabb, ezért az energiaintenzív tevékenységet folytató kis és közepes vállalásokat is meg kell védeni, a kormány ennek megfelelően programot dolgozott ki – jelentette be Gulyás Gergely.
A részleteket Nagy Márton, Magyarország gazdaságfejlesztésért felelős tárca nélküli minisztere ismertette.
Mint elmondta, a kormány elfogadta az energiaintenzív kkv-kat támogató programokat. Energiaintenzívnek tekintenek minden olyan vállalatot, amelynek energiaköltsége a nettó árbevétel arányában 2021-ben elérte a három százalékot.
Tehát három százalék felett számít minden vállalat energiaintenzívnek az uniós definíció szerint. A kormány támogatása a feldolgozóipari kkv-kat célozza.
A program október elsejétől 2023 végéig tart és két fontos elemből áll: a működési költségek és a beruházások támogatásából.
A működési költségek támogatása októberre, novemberre, és decemberre vonatkozó áram- és gázszámlatámogatást jelent. A növekmény, tehát az árnövekedés 50 százalékát fizeti a kormány három hónapra – magyarázta a miniszter.
A kormány emellett elindított egy beruházástámogatási programot is. A beruházásokat támogatva a Széchenyi kártyaprogram keretei között az önerő támogatását valósítják meg. A bankok a beruházásokra önerőt kérnek, a kormány ehhez nyújt maximum 15 százalékos önerőtámogatást. A kkv-ktől azt kérik, hogy a munkahelyeket őrizzék meg legalább 90 százalékban – mondta el Nagy Márton.
Megvédik a gyárakat és a beruházásokat
Nagy Márton kiemelte: gyármentő-programot indít a kormány, így támogatja az energiaintenzív gyárak energiahatékonysági beruházását. A miniszter ismertette, hogy ugyanakkor elindítanak egy új munkahelyvédelmi akciótervet is.
Nagy Márton úgy fogalmazott: az energiaárak elszabadulása miatt a kkv-k nehéz helyzetbe kerülhetnek, viszont a munkahelyeket meg kell őrizni. Erről a programról következő hetekben számolnak be majd.
Gulyás Gergely az Európai Bizottsággal kapcsolatos tárgyalásról úgy fogalmazott: az úgynevezett kondicionalitási eljárás tekintetében nyitott kérdések nem maradtak. Mint mondta, a kormány a jövő héten benyújtja a Bizottság által kért törvényeket a magyar Országgyűlésnek, amelyek aztán novembertől már érvényben is lehetnek, így ezután zárulhat le a kondicionalitási eljárás.
További részleteket vasárnap Navracsics Tibor mond majd sajtótájékoztatóján
– közölte a miniszter.
Kérdésre válaszolva Gulyás Gergely kiemelte: ha a szankciókról készítünk látleletet, akkor ez Oroszországnak jól jött, Európát pedig nehéz helyzetbe hozta.
A Dobrev Klára vezette árnyékkormány bejelentésével kapcsolatban Gulyás Gergely úgy fogalmazott: ha bárkinek kétsége volt, hogy a baloldal valódi vezetője Gyurcsány Ferenc, látható, hogy még kormányzati felhatalmazás nélkül is szeret kormányt alakítani.
Forrás: Boon